Powody, jakie skłaniają nas do wypożyczenia samochodu, mogą być różne. Chęć zwiedzenia okolic miasta, do którego dotarliśmy samolotem lub pociągiem, podróż służbowa, awaria własnego pojazdu – to tylko niektóre z nich. Zanim jednak udamy się do wypożyczalni aut, powinniśmy zaznajomić się z podstawowymi zasadami, dotyczącymi korzystania z jej usług.
Jak wybrać wypożyczalnię samochodów?
Warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, gdzie wynajmiemy samochód. Wypożyczalnie różnią się przede wszystkim zasadami udostępniania pojazdów, warto więc korzystać z usług tych spośród nich, które bezproblemowo odpowiadają na wszelkie pytania o to. Ważne są zwłaszcza dane o minimalnym wieku, pobieranych kaucjach oraz godzinach otwarcia punktów. Ta ostatnia informacja przyda się zwłaszcza przy odbiorze wozu i jego zwrocie. Warto również zapytać o ubezpieczenia podstawowe i dodatkowe oraz o dostępne modele pojazdów. Wybór właściwego auta, zarówno pod kątem naszych potrzeb, jak i możliwości finansowych, jest bowiem niezwykle ważny.
Jak przygotować się do wypożyczenia samochodu?
Nie należy czekać z wypożyczeniem pojazdu do ostatniej chwili – dzięki szybkiemu działaniu możemy zwykle wybrać dokładnie taki wóz, o jaki nam chodzi. Trzeba też zapoznać się z wymogami, dotyczącymi minimalnego wieku kierowcy oraz jego doświadczenia – w wielu miejscach od tego właśnie czynnika zależy możliwość skorzystania z usług. Udając się do wypożyczalni należy również mieć przy sobie odpowiednie dokumenty (najczęściej wymagane jest przedstawienie prawa jazdy oraz drugiego dokumentu zawierającego zdjęcie).
Jak zapłacić za wynajęcie samochodu w wypożyczalni?
Trzeba też przygotować kartę, zapewniając odpowiednią ilość środków na niej. Warto wiedzieć, że w wielu miejscach nie zapłacimy kartą debetową – konieczna jest kredytowa. Niekiedy, na przykład przy wypożyczeniu pojazdów o wysokiej wartości, wymagane jest nawet przedstawienie jako zabezpieczenia dwóch kart tego typu. Kwota, dostępna w ramach limitu, powinna przy tym pozwolić na blokadę pełnej sumy, potrzebnej do wynajęcia wozu – opłat za samo wypożyczenie oraz kaucji i opłaty za paliwo. Oczywiście po końcowym rozliczeniu niewykorzystana część blokady jest zwalniana i wraca na konto.