Skip to main content

Wypożyczalnie samochodów – jak przygotować się do wynajmu auta?

Powody, jakie skłaniają nas do wypożyczenia samochodu, mogą być różne. Chęć zwiedzenia okolic miasta, do którego dotarliśmy samolotem lub pociągiem, podróż służbowa, awaria własnego pojazdu – to tylko niektóre z nich. Zanim jednak udamy się do wypożyczalni aut, powinniśmy zaznajomić się z podstawowymi zasadami, dotyczącymi korzystania z jej usług.

Jak wybrać wypożyczalnię samochodów?

Warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, gdzie wynajmiemy samochód. Wypożyczalnie różnią się przede wszystkim zasadami udostępniania pojazdów, warto więc korzystać z usług tych spośród nich, które bezproblemowo odpowiadają na wszelkie pytania o to. Ważne są zwłaszcza dane o minimalnym wieku, pobieranych kaucjach oraz godzinach otwarcia punktów. Ta ostatnia informacja przyda się zwłaszcza przy odbiorze wozu i jego zwrocie. Warto również zapytać o ubezpieczenia podstawowe i dodatkowe oraz o dostępne modele pojazdów. Wybór właściwego auta, zarówno pod kątem naszych potrzeb, jak i możliwości finansowych, jest bowiem niezwykle ważny.

Jak przygotować się do wypożyczenia samochodu?

Nie należy czekać z wypożyczeniem pojazdu do ostatniej chwili – dzięki szybkiemu działaniu możemy zwykle wybrać dokładnie taki wóz, o jaki nam chodzi. Trzeba też zapoznać się z wymogami, dotyczącymi minimalnego wieku kierowcy oraz jego doświadczenia – w wielu miejscach od tego właśnie czynnika zależy możliwość skorzystania z usług. Udając się do wypożyczalni należy również mieć przy sobie odpowiednie dokumenty (najczęściej wymagane jest przedstawienie prawa jazdy oraz drugiego dokumentu zawierającego zdjęcie).

Jak zapłacić za wynajęcie samochodu w wypożyczalni?

Trzeba też przygotować kartę, zapewniając odpowiednią ilość środków na niej. Warto wiedzieć, że w wielu miejscach nie zapłacimy kartą debetową – konieczna jest kredytowa. Niekiedy, na przykład przy wypożyczeniu pojazdów o wysokiej wartości, wymagane jest nawet przedstawienie jako zabezpieczenia dwóch kart tego typu. Kwota, dostępna w ramach limitu, powinna przy tym pozwolić na blokadę pełnej sumy, potrzebnej do wynajęcia wozu – opłat za samo wypożyczenie oraz kaucji i opłaty za paliwo. Oczywiście po końcowym rozliczeniu niewykorzystana część blokady jest zwalniana i wraca na konto.