Skip to main content

Co robić w Tarnowie? Które atrakcje trzeba zobaczyć?

Tarnów jest coraz częstszym kierunkiem turystycznym dla osób, które szukają możliwości zwiedzenia miast istotnych zarówno pod kątem architektonicznym, jak i historycznym. Z pewnością miasto to zapewni wystarczającą ilość miejsc, które można odwiedzić nawet podczas dłuższego pobytu. Warto znaleźć nocleg blisko centrum miasta, by nie tracić czasu na dojazdy i poświęcić cały wyjazd na zwiedzanie.

Gdzie zatrzymać się w Tarnowie?

Chcąc zwiedzić Tarnów, najlepiej zatrzymać się w hotelu, który znajduje się blisko najważniejszych atrakcji, czyli w centrum miasta. Pod tym kątem najlepiej prezentuje się Hotel Gal. Oferuje on dobrze wyposażone pokoje o wysokim standardzie, ale w przystępnych cenach. Umiejscowiony jest blisko dworca PKP, dzięki czemu jest bardzo dobrze skomunikowany. Nie ma potrzeby korzystania z auta, by dostać się do najważniejszych atrakcji turystycznych. Mimo lokalizacji okolica umożliwia spokojny wypoczynek po męczącym dniu zwiedzania.

Hotel Gal w Tarnowie

Od czego zacząć zwiedzanie Tarnowa?

Tarnów uznawany jest za polski biegun ciepła, dlatego też warto wykorzystać dobrą pogodę i pospacerować po tarnowskim rynku. Zaliczany jest on do najpiękniejszych rynków w Polsce, ponieważ piękny gotycko-renesansowy ratusz pięknie prezentuje się wraz z okolicznymi zabytkowymi, kolorowymi kamieniczkami.

Kształt rynku pozostaje niezmieniony od 1330 roku, przez co jest on jedynie trochę młodszy od rynku krakowskiego. Sam ratusz swój kształt zawdzięcza Janowi Tarnowskiemu i jego familii. Prawdopodobnie za projekt odpowiadał sam Jan Maria Padovano. Pełni aktualnie funkcję muzeum oraz punktu widokowego, dzięki wieży ratuszowej. Przy okazji wizyty w wieży warto przyjrzeć się mechanizmowi ręcznie nakręcanego zegara, który został zainstalowany w XVI wieku i wciąż działa.

Jakie zabytki sakralne oferuje Tarnów?

Z pewnością jednym z zabytków w Tarnowie wartym odwiedzenia jest Bazylika Katedralna Najświętszej Maryi Panny. Sam budynek nie jest ponadprzeciętną perełką architektoniczną, jednak wewnątrz znaleźć można renesansowe nagrobki Tarnowskich i barokowy Ostrogskich. Cechują się one sporym rozmiarem oraz kunsztem wykonania, co dowodzi tylko bogactwa dawnych właścicieli Tarnowa. Pomnik nagrobny Tarnowskich uznawany jest za wysokiej klasy przykład renesansowej sztuki sepulkralnej. Prawdziwą perełką jest nagrobek Barbary Tarnowskiej, ponieważ bardzo rzadko z taką dbałością wykonywano pomniki kobiet.

Przy okazji warto odwiedzić również Muzeum Diecezjalne, którego historia sięga aż 1888 roku. Znajdują się w nim eksponaty związane z drewnianą sztuką gotycką, pochodzącą z okolicy całej Małopolski. Znaleźć tu można między innymi ołtarz z kościoła w Lipnicy Murowanej, który jest obiektem wpisanym na listę UNESCO.

Co warto zwiedzać w Tarnowie?

Gdzie jeszcze warto spacerować w Tarnowie?

Poza samym rynkiem warto odwiedzić między innymi ulicę Wałową oraz ulicę Goldhammera. Wałowa biegnie w miejscu dawnych murów miejskich i stanowi dzisiaj przyjemną promenadę poprowadzoną delikatnie po łuku. W czasie spaceru po Tarnowie z pewnością zwróci się uwagę na pomnik Króla Łokietka, który lokował miasto, oraz Ławeczkę Poetów.

Przy ulicy Goldhammera znajdują się prawdziwe architektoniczne perełki, czyli wielkie kamienice wybudowane tu przez zamożnych Żydów. W mijanych klatkach warto zwrócić uwagę na przepiękne posadzki, zachowane w bardzo dobrym stanie. Warto też zwrócić uwagę na pomnik Romana Brandstaettera, czyli żydowskiego literata.

Czy Tarnów to tylko atrakcje wewnątrz miasta?

Oczywiście nie. Tarnów posiada rozliczne atrakcje turystyczne umiejscowione również na obrzeżach miasta, jednak by je wszystkie zwiedzić z pewnością będzie niezbędny trochę dłuższy pobyt, ponieważ naprawdę warto zobaczyć każdą z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy:

  • Co robić w Tarnowie? Które atrakcje trzeba zobaczyć?
  • Co oferują hotele przyjazne dzieciom?
  • Jakie są najczęstsze usterki koncentratorów tlenu?
  • Jak działa arteterapia?
  • Jaki kamień wybrać do pierścionka zaręczynowego?

Najnowsze wpisy:

  • Pomysły na zimowy urlop w Niemczech
  • Co oferują hotele przyjazne dzieciom?
  • Pomysły na weekendowy wyjazd we dwoje
  • Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?
  • Wiosna w Krakowie — weź udział w kolejnej edycji festiwalu Restaurant Week 2023!

Najnowsze komentarze: