Skip to main content

Narty w Austrii – czy kaski narciarskie są obowiązkowe?

Nieprzewidziane wypadki mogą wydarzyć się wszędzie, również na stokach narciarskich. Jeśli przykra sytuacja ma miejsce na austriackich stokach, może ona wiązać się zarówno z poważnym urazem, jak i z roszczeniem o odszkodowanie. Takie sprawy często znajdują swój finał na sali sądowej. Czy kaski na austriackich stokach są obowiązkowe? Dowiedz się zanim rozpoczniesz swoją przygodę w kraju zimowego szaleństwa.

Wyjazdy od Austrii na narty

Czy w Austrii trzeba zakładać kask na stok narciarski?

Dla wielu osób wyjazd na narty do Austrii stanowi nieodzowny element każdego sezonu zimowego. Nic dziwnego, bo perfekcyjnie przygotowane stoki komponują się tutaj z pięknem monumentalnego krajobrazu, a całość uzupełnia bogata oferta restauracji, hoteli i ośrodków SPA, w których odpocząć można po całym dniu białego szaleństwa. Jak się jednak okazuje, to czy wyjeżdżając do Austrii należy zaopatrzyć się w kask narciarski, nie zostało do końca uregulowane prawnie. Z pewnością w tego typu akcesoria powinny być zaopatrzone dzieci, które nie ukończyły jeszcze 15 lat. Dotyczy to jednak wyłącznie Górnej i Dolnej Austrii, Karyntii, Wiednia, Ziemi Salzburskiej i Burgenlandu. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w Vorarlbergu czy Tyrolu, gdzie kask nie jest jeszcze wymagany. Po ukończeniu 15 roku życia bez kasku można już jeździć w całym kraju.

Co grozi za jazdę bez kasku w Austrii?

Wszystkie wyjazdy do Austrii na narty, w których biorą udział osoby niepełnoletnie, wymagają pełnej odpowiedzialności ze strony rodziców. Tak też jest w przypadku kasków narciarskich. Za ich posiadanie przez osoby poniżej 15 roku życia odpowiadają rodzice, choć nie funkcjonuje tutaj żaden system mandatów czy innego rodzaju kar finansowych. Zdarzało się jednak, że dana osoba nie została wpuszczona na zjazd z powodu braku kasku narciarskiego. Co ważne, jeśli osoba poniżej 15 roku życia doświadczy wypadku na stoku i nie będzie posiadała w danej chwili kasku, jej rodzice mogą mieć spore trudności z wypłaceniem odszkodowania przez ubezpieczyciela.

Czy warto mieć kask narciarski na austriackich stokach?

Oczywiście, że tak. Pomimo tego, że austriackie prawo nie wymaga używania takich akcesoriów przez osoby, które ukończyły 15 rok życia, zawsze warto posiadać taką ochronę. Z pewnością wyjazd do austrii samochodem nie będzie stanowił problemu, jeśli chodzi o dostępne miejsce, a kask w momencie wypadku stanowi realne zabezpieczenie, chroniąc głowę przed poważniejszymi urazami, o które nie trudno w trakcie zimowego szaleństwa na stoku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy:

  • Trener personalny i siłownia czy ćwiczenia w domu? Co wybrać?
  • Co robić w Tarnowie? Które atrakcje trzeba zobaczyć?
  • Co oferują hotele przyjazne dzieciom?
  • Jakie są najczęstsze usterki koncentratorów tlenu?
  • Jak działa arteterapia?

Najnowsze wpisy:

  • Wieczór sushi — przepis na udane spotkanie z przyjaciółmi
  • Pomysły na weekendowy wyjazd we dwoje
  • Pomysły na zimowy urlop w Niemczech
  • Narty w Szwajcarii – ranking najlepszych ośrodków narciarskich
  • Wypożyczalnie samochodów – jak przygotować się do wynajmu auta?

Najnowsze komentarze: