Stulejka u mężczyzn. Czy jest się czego wstydzić?
Stulejka to powszechne schorzenie polegające na braku możliwości ściągnięcia napletka z żołędzi prącia. Przeważnie występuje w wieku dziecięcym i ustępuje w sposób naturalny mniej więcej przed ukończeniem 3 roku życia. Taka stulejka wrodzona jest rzeczą naturalną i nie ma potrzeby się nią wcześniej martwić. Sprawa wygląda zupełnie inaczej jeśli mamy do czynienia ze stulejką nabytą, która pojawi się w wieku nastoletnim lub u dorosłych mężczyzn. Dla wielu osób jest to sytuacja, której się wstydzą. Zabieg usunięcia stulejki jest jednak obecnie bardzo popularny i nieskomplikowany, co powinno zachęcić do zajęcia się problemem.
Jakie są objawy stulejki u mężczyzn?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że wyróżniamy różne rodzaje stulejek. By szerzyć świadomość o tym schorzeniu, funkcjonują portale, jak na przykład www.stulejka.info.pl, przekazujące niezbędne informacje i normalizujące ten problem. Wyróżniają one dwa rodzaje stulejek — pierwszy charakteryzuje się zbyt długim napletkiem, uniemożliwiającym całkowite ściągnięcie go z żołędzi. Drugi rodzaj stulejki to napletek zbyt ciasny, kompletnie uniemożliwiający jego odprowadzenie. Pierwszym objawem, który możemy tutaj zauważyć, jest napięcie skóry napletka przy próbie jego ściągnięcia. Z czasem ten stan będzie się pogłębiał, aż do momentu, w którym nie będziemy już w stanie w ogóle tego zrobić. Tej sytuacji będzie towarzyszył ból i dyskomfort, szczególnie podczas higieny oraz współżycia seksualnego. Doprowadzić to może to również do problemów ze wzwodem. Mogą się pojawić pęknięcia na skórze. Pod zbyt długim lub ciasnym napletkiem zbiera się mocz, nasienie i bakterie, co ostatecznie może doprowadzić do stanu zapalnego i poważnych powikłań.
Jakie są przyczyny powstawania stulejki u mężczyzn?
Najczęstszymi przyczynami powstawania stulejki są:
- niewłaściwa higiena,
- nieleczony stan zapalny żołędzi, napletka lub cewki moczowej,
- problemy z gojeniem się ran i obtarć, które często występują u osób chorych na cukrzycę.
Jak wygląda leczenie stulejki?
Leczenie stulejki to obecnie bardzo częsty zabieg i wykonuje się go w wielu placówkach. U dorosłych mężczyzn najczęściej leczy się ją na dwa sposoby. Pierwszy polega na plastyce napletka lub wędzidełka. Lekarz (w tym wypadku chirurg lub urolog), nacina w kilku miejscach napletek, poszerzając jego ujście. Drugi to całkowite obrzezanie, czyli wycięcie napletka. W tej sytuacji lekarz wycina cały napletek, odkrywając żołądź penisa. Przed zabiegiem pacjent jest znieczulany miejscowo. Dzięki temu nie jest on odczuwalny. Efekt po zabiegu jest natychmiastowy.
Stulejka u mężczyzn — podsumowanie
Stulejka jest bardzo częstym schorzeniem występującym u mężczyzn. Nie należy lekceważyć jej objawów. Mogą one doprowadzić do poważnych stanów zapalnych, a przy okazji mocno wpływają na komfort przy codziennej higienie i współżyciu seksualnym. Obecnie zabieg związany z usunięciem stulejki jest powszechny i trwa bardzo krótko. Co ważne, komfort życia po nim jest zdecydowanie wyższy i nie należy zwlekać z udaniem się do lekarza przy zauważeniu jakichkolwiek jej objawów.
Najnowsze wpisy:
- Jak wygląda nauka jazdy na rolkach zimą?
- Trener personalny i siłownia czy ćwiczenia w domu? Co wybrać?
- Co robić w Tarnowie? Które atrakcje trzeba zobaczyć?
- Co oferują hotele przyjazne dzieciom?
- Jakie są najczęstsze usterki koncentratorów tlenu?
Najnowsze wpisy:
- Najdroższe kolczyki świata: co je wyróżnia?
- Pomysły na zimowy urlop w Niemczech
- Jaki kamień wybrać do pierścionka zaręczynowego?
- Pomysły na weekendowy wyjazd we dwoje
- Co oferują hotele przyjazne dzieciom?
Najnowsze komentarze:
- Marta – Ferie zimowe na Sądecczyźnie — jak miło spędzić ten czas?
- Olek – Jaki kamień wybrać do pierścionka zaręczynowego?
- Pola – Wieczór sushi — przepis na udane spotkanie z przyjaciółmi
- Maria – Najdroższe kolczyki świata: co je wyróżnia?
- Alina – Szukasz inspiracji na świąteczny prezent? Biżuteria to zawsze dobre rozwiązanie!
Dodaj komentarz